Gastropolia.pl

Przeciwdziałanie skutkom odleżyn

materace przeciwodleżynowe

 

W obecnej dobie medycyna przykład znacznie więcej uwagi osobom, które leżą przewlekle. Priorytetem współczesnej medycyny jest szybkie przywrócenie pacjentów do aktywności ruchowej, aby nie tylko minimalizować koszty leczenia, ale aby uniknąć niebezpiecznych powikłań przewlekłego leżenia na łóżku. Rehabilitacja jest jednym z filarów dzisiejszej medycyny, wykorzystuje się ją nie tylko w dziedzinie ortopedii, ale również i bardzo wielu gałęzi leczenia. Jakie są główne niebezpieczeństwa związane z chronicznym leżeniem oraz co należy zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie z przeróżnych przyczyn (paraliż, przewlekłe stany nowotworowe, ciężka niewydolność krążenia etc.) spionizować chorego?

Doświadczenia nabyte z opieką paliatywną jednoznacznie pokazują, że szereg chorych umierała nie ze względu na pierwotną chorobę, a szereg wikłań ciągłego przebywania w pozycji horyzontalnej. Problem jest spory, zwłaszcza w kontekście szpitalnych zapaleń płuc, jak i również powikłań zakrzepowych.

Najczęstszym zagrożeniem dla wygody i życia chorych są różnego stopnia odleżyny. Tak określamy rany, które powstają drogą długotrwałego ucisku na jedną część ciała. Przeważnie robią się one w obrębie krzyżowej, na udzie, a także w okolicach pięt. Takie rany niejednokrotnie z powodu długotrwałego niedokrwienia ulegają zakażeniu bakteryjnemu.

Materac przeciwodleżynowy

Fot.1 Materace przeciwodleżynowe

Najczęściej atakującymi bakteriami jest gronkowiec, a także tak samo często drobnoustroje gram (-): Echerichia Coli, Pseudomonas Aeruginosa, tak zwaną błonicę przyranną wykrywa się dość rzadko. Rany odleżynowe mogą tworzyć się bardzo głęboko- często sięgają w obręb tkanek powięzi, tkanek mięśniowych czy też kości. Zakażone ognisko jest bardzo uciążliwe i stanowi jeden z czynników rozwoju posocznicy, infekcyjnego zapalenia wsierdzia jak i wielu innych schorzeń o charakterze układowym. Nowoczesne materace przeciwodleżynowe zabezpieczają pacjentów przed pojawieniem się ran odleży nowych. Opierają się one na sprawdzonej technologii zmiennych ciśnień- poszczególne kompartmenty materaca są napełniane zmiennie, co umożliwia mimowolną zmianę pozycji leżenia i odbarczenie pewnych elementów przewlekle niedokrwionych. Jest to najefektywniejsze oraz bardzo proste narzędzie przeciwdziałania ranom. Materace przeciwodleżynowe już są podstawowym elementem nie tylko w szpitalach, ale i domach opieki, czy też hospicjach.
Wybór dobrego materaca przeciwodleżynowego należy oprzeć o doświadczonych dostawców. Najbardziej będziemy zadowoleni z produktów, które oferuje nam sprawdzona firma – Ronomed. Jest to sklep internetowy ze osprzętem medycznym najwyższej klasy, który do kupienia jest w niezwykle konkurencyjnych cenach!