Gastropolia.pl

Wybór zmywarki – poradnik

Zmywarki do niedawna kojarzyły się z nowoczesnością i luksusem. Pozwolić sobie na nie mogły jedynie osoby majętne, inwestujące w modną kuchnię. Dziś jednak rynek jest tak obfity we wszelakiego rodzaju modele, iż ceny tych urządzeń drastycznie spadły. Obecnie za dobrej klasy zmywarkę nie trzeba wydać więcej niż 900 zł. Mimo to warto zwrócić wagę na niektóre parametry, które wpłyną na jakość, efektywność i wygodę użytkowania.

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie postawić, to rozmiar zmywarki. Jeśli mieszkasz sam lub we dwójkę, nie ma sensu inwestować w duży sprzęt. W tym przypadku spokojnie wystarczy model o szerokości 45 cm. Zmieści się w nim ok. 10 kompletów naczyń. Jeśli natomiast potrzebujesz zmywarki o większych możliwościach, zdecyduj się na model o szerokości 60 cm i pojemności 15 kompletów.

Tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, jest ilość programów dostępnych w zmywarce. Istotnym jest możliwość wyboru temperatury, intensywności, a także mycia wstępnego. Niektóre modele posiadają funkcję eko, która pozwala na mycie niezbyt zabrudzonych naczyń, za to w krótkim czasie i minimalnym zużyciu wody.

Jeśli do zmywarki zamierzasz wkładać delikatne naczynia, np. porcelanę, warto wybrać model z opcją mycia delikatnego. Program ten doskonale sprawdzi się też do kieliszków i ozdobnych szklanek. Nieoceniony pomocnik po domowej imprezie.

W zmywarce ważne jest też wyposażenie. Zróżnicowane przegródki, dodatkowe koszyczki – to niezbędniki w tego typu sprzęcie. Dzięki nim w pełni wykorzystasz pojemność zmywarki, a jednocześnie umieścisz naczynia i sztućce tak, by domyły się dokładnie.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na parametry techniczne. Spośród 7 klas energetycznych najlepsze są oczywiście te w kategorii A++. Obecnie większość zmywarek posiada klasę A, choć te nowocześniejsze zyskują poziom nawet A+.

Istotnym parametrem jest też klasa mycia i klasa suszenia. Oznaczenie jest tu podobne jak w przypadku określania energetyczności. Dzięki temu dowiemy się, jak skuteczna jest zmywarka w myciu i suszeniu naczyń. To wyjątkowo istotny parametr, gdyż przy słabych modelach niewykluczone, że konieczne będzie wielokrotne mycie.