Gastropolia.pl

Ormiańskie przysmaki – Sudżuch

Jeśli znudziła ci się tradycyjna polska dieta i szukasz nowych inspiracji, być może zainteresuje cię nieco tajemnicza i egzotyczna kuchnia ormiańska. Jednym z jej największych przysmaków jest sudżuch – przekąska, na którą Ormianie znają wiele ciekawych przepisów. Czym jednak jest ów tajemniczy sudżuch? Pod tą nazwą kryją się kiełbaski, które sporządza się z mielonego mięsa, czosnku i czerwonej papryki. Taka pikantna przekąska może z pewnością stać się ciekawym sposobem na urozmaicenie swego menu. Jak ją jednak przygotować? Oto dość prosty przepis.

Niezbędne składniki i sposób przygotowania
Podstawowe składniki to: wołowina, jelita wołowe, sól, saletra, mielona czerwona papryka, czosnek cynamon, owoce kardamonu.
Przygotowanie kiełbasek wymaga czasu, jednak z pewnością warto go poświecić. Podstawowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie mięsa. Najpierw należy pokroić mięso wołowe na kawałki, w które następnie wcierana jest sól i saletra. Tak przygotowane mięso należy umieścić w naczyniu i odstawić na dwa dni. Po tym czasie mięso należy dokładnie umyć i zemleć. Do takiej masy mięsnej dodaje się następnie zmieloną paprykę oraz starty czosnek, a masę doprawia się cynamonem oraz kardamonem. Taka masa musi zostać dokładnie wymieszana, a następnie odstawiona na kilka godzin. Farsz ten umieszcza się następnie w jelitach wołowych. Po ich napełnieniu należy kiełbaski odstawić na trzy dni w miejscu chłodnym i ciemnym, ale zarazem posiadającym dostęp do świeżego powietrza. Po kilku dniach takie kiełbaski stają się twarde, co oznacza, że są gotowe do spożycia.
Ten prosty przepis pozwala każdemu przygotować we własnym domu jeden z najważniejszych przysmaków, z których tak dumna jest kuchnia ormiańska. Sudżuch może stać się przysmakiem i popularną przekąską również w Polsce, a już teraz ma wielu zwolenników. Choć przygotowanie takich kiełbasek nie jest trudne, wymaga czasu oraz odpowiednich warunków. Z tego też powodu nie każdy ma możliwość przygotowania ich samodzielnie.