Gastropolia.pl

Większe ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u „dzieci z probówki”?

„Dzieci z probówki” to określenie używane przez osoby z bliżej nieokreślonych powodów nienawidzące ludzi poczętych w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego, skutecznej metody walki z niepłodnością i bezpłodnością u bardzo szerokiego grona par niemogących mieć dzieci. Źródła nienawiści są bardzo często religijne, chociaż nie tylko. Jedna z kampanii nienawiści, jakie w ostatnim czasie kościół katolicki rozpętał przeciwko osobom urodzonym dzięki metodzie In vitro, odnosiła się do faktu, iż dzieci urodzone w wyniku zastosowania tej metody obarczone są zdecydowanie większym prawdopodobieństwem występowania chorób wrodzonych oraz charakteryzowania się zdecydowanie gorszym ogólnym stanem zdrowia. Jeden z eugeników w sutannie odkrył także nieznaną medycynie „bruzdę dotykową”, która na pierwszy rzut oka miała stygmatyzować osoby poczęte dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu. Tego ostatniego tematu nie warto jednak rozwijać.

Fakty
Niezaprzeczalnym faktem jest, iż osoby urodzone z wykorzystaniem metody In vitro cechuje wyższy odsetek występowania komplikacji w czasie ciąży, niż obserwowane jest to w przypadku ogółu społeczeństwa. Kłamliwe są jednak wnioski, które płyną z tego faktu, a właściwie wnioski, które w sposób manipulatorski są z nich wyciągane. Można zauważyć na przykład, że osoby leczone betablokerami biegają wolniej od osób nie leczonych w ten sposób. Czy to znaczy, że betablokery pogarszają naszą kondycję fizyczną? Nie, to znaczy jedynie tyle, że osoby przyjmujące betablokery mają problemy z sercem, co w sposób oczywisty ogranicza ich kondycję fizyczną. Zabieg In vitro jest bardzo rzadko stosowany o osób zdrowych oraz w wieku optymalnym dla posiadania potomstwa. Jeśli odniesiemy dane statystyczne dotyczące zachorowalności w odpowiedniej grupie wiekowej, pacjenci po In vitro wypadają minimalnie gorzej, a trzeba zauważyć, że oprócz wieku mają też inne obciążenia.

Nieuzasadniona dyskryminacja
Kiedy lekarz ginekolog zdiagnozuje bezpłodność, jeśli tylko jest to dobry lekarz, a powód bezpłodności będzie na to pozwalał, lekarz powinien zasugerować skorzystanie z metody In vitro, która nie daje pewności zapłodnienia, ale jej nowoczesne postaci, często niedostępne z przyczyn prawnych w naszym kraju, są zadziwiająco skuteczne.

Więcej naukowych danych obalających kłamstwa i mity o In vitro na stronie http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/